Havalimanında telsiz haberleşme çözümleri

Yoğun bir çalışma temposuna sahip hava alanlarında  iletişim en olmazsa olmaz öneme sahiptir. Yer hizmetleri, uçak ile kule haberleşmesi, güvenlik birimlik, temizlik işleri, yönetim kadrosu hava limanı personeli hemen hemen bütün bu birimler arasında kesintisiz sürekli bir haberleşme olmalıdır. Bunu yapabilecek teknolojik en mantıklı altyapı telsiz sistemleridir.

Pek çok birimin iletişim ihtiyacının olması demek birden fazla kanal ihtiyacı demektir. Bu ve benzer talepler için en uygun çözüm trunk telsiz altyapısı olabilmektedir. Dijital trank telsiz alt yapıları ile pek çok grup aynı anda diğer kanalları meşgul etmeden  telsiz iletişimi sağlayabilirler. Hava limanlarında kurulacak altyapı ekipmanları çok sağlam bir kesintisiz güç kaynağı , akü tertibatları ile desteklenmelidir. 7 24 çalışma esasına göre hizmet verecek olan telsiz röle alt yapısı herhangi bir arıza durumunda yedek röle kanallar üzerinden hizmete devam edebilecek tertibat kurulmalıdır.

Kule ile uçak arasında olan telsiz görüşmelerinde herhangi bir aktarıcı olmadan antenden antene iletişim kurmaktadırlar. Hava bandı telsiz cihazları yüzlerce kilometre uzaklıktan iletişim olanağı sağlarlar. Havadaki uçağın kuş uçumu kuleyi görebileceği göz önünde bulunduğundan araya bir dağ tepe vs. girmediği müddetçe iletişim sağlayabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir